Filtrování vody v bazénu je procedura nezbytná k udržení potřebné jakosti vody. Jestliže byste ponechali kousky listů, stébla trávy, prachové chuchvalce a další organické i anorganické nečistoty ve vodě, usadí se na dně a tam začne jejich bakteriální rozkladný proces. Ke znečištění vody v bazénu přispíváme i my samotným pobytem pod hladinou, kdy se do nádrže na koupání uvolňují vlasy, chloupky, kožní maz a pot. Voda se zakalí, bude zapáchat, rozmnoží se tu řasy a další mikroorganismy a bazén přestane být bazénem. Promění se v odpadní jímku.
Bazénové filtrace dělíme do dvou základních typů, na kartušové s papírovou skládací vložkou, a na pískové. Pískové slouží pro větší objemy vody a bývají také častější. Nepochybně se s nimi setkáte v plaveckých bazénech či aquaparcích a pro větší bazény na zahradě jsou dostačující. Do filtrační nádoby se vkládá filtrační křemičitý písek, anebo zeolit, který se po dvou až třech koupacích sezónách mění za nový.
Výměna filtračního média je nutná, neboť vlivem vodní eroze dochází k obrušování ostrých hran písečných zrnek, a tím pádem mezi nimi mohou snadno prokluzovat nečistoty. Použité filtrační médium není samo o sobě znečištěné a po jeho propláchnutí jej lze využít jako okrasný písek do akvária, pro obsyp skalniček nebo chodníčků, anebo jej využívat pro provzdušnění zahradního substrátu, případně jako posypový materiál v zimě na chodník.
Bazénové filtrace se také mohou porouchat, proto se prodávají samostatně i drobné náhradní díly k filtracím https://www.chlorito.cz/drobne-nahradni-dily-k-filtracim. Není pak nutné kvůli nepatrné technické závadě pořizovat komplet filtrační zařízení. Zajišťování oprav včetně diagnostiky a výměny náhradních dílů by však měl provádět odborník, zvláště pak v případě závad filtračního čerpadla. Jakákoli porucha čerpadla také vyžaduje jeho okamžité odstavení a odpojení od přívodu elektrického proudu.