Pokud člověk nebyl někde u sousedů u jeho soukromého bazénu asi moc netuší, že vodu je třeba udržovat. Stává se to poměrně často, že člověk neznalý a nezkušený, který v životě chodil jen na veřejné koupaliště přišel ke mně a hleděl na filtraci jako tele na nová vrata. Vůbec netušil, že i na bazénu kam docházel musí být něco podobného, jen o hodně většího a samozřejmě také účinnějšího.
Když hovořím o té filtraci, mám na mysli pískovou. Tedy takzvaně pískový filtr. Jenže já v něm již dávno pradávno nemám písek, který se přece jen musel jednou za dva či tři roky vyměnit a nebyl tak účinný jako to, co tam dávám nyní a již spoustu let.
Je docela dobře možné, že si říkáte, co to asi je. Ti zkušení samozřejmě vědí, protože používají totéž, ale přece jen to nevědí naprosto všichni. Vlastně i proto vznikl tento článek. Aby se i ostatní dověděli, že písek ve filtraci je velmi dobrý, ale přece jen existuje něco ještě lepšího a kvalitnějšího. A tato věc se nazývá zeolit a je to účinnější než cokoli jiného, tedy zatím, než člověk objeví zase něco novějšího a ještě účinnějšího.
Nu, nebudu laskavé čtenáře napínat a dělat tak z článku detektivku, ale ihned prozradím, že se jedná o zeolit. Už asi sto lidí se mne ptalo, co to vlastně je a proč je to lepší než písek. Já však nejsem žádný vědec, tím méně mineralog, takže jim to vysvětlím po svém a zkusím to i zde. Předem upozorním, že jde o vysvětlení čistě laické.
Zeolit je více porézní než písek. Pokud by měl člověk mikroskop, viděl by, že písek nemá takové póry jako zeolit. A čím více pórů, hrbolů a děr, tím lépe se vody pročistí. Tohle laické vysvětlení je naprosto dostačující pro toho, kdo jej zvažuje používat do pískových filtrací určených k bazénům. Samozřejmě, že by ještě šlo dodat, že jde o vulkanickou horninu a že do filtrace se nehodí každý druh zeolitu, ale tu už se dozví přímo v prodejně, kam si půjde tuto věc koupit.